Kedves Látogató!
Sipos László vagyok, makói lakos! Makó városában születtem és azóta is itt élek több mint két évtizede. Így természetesen nyomon tudtam követni a város fizikai,szellemi és kulturális fejlődését egyaránt, amihez a legnagyobb mértékben hozzájárult korunk egyik leghíresebb organikus építésze, a világhírű Makovecz Imre!
Makó újraálmodója, tehát Makovecz Imre lett!
Makó egy kis város, a rendszerváltás előtti években-évtizedekben egyáltalán nem fejlődött. Épület felújítások, újak létrehozása nem, vagy csak nagyon jelentéktelen mértékben történtek. Nagyobb volumenű projekt megindítása, ami segítette volna a várost pozitív irányba előrevinni viszont egyáltalán nem történt! A várost a határhoz való közelsége miatt akkoriban nem fejlesztették, nem szántak neki különösebb szerepet! Mondanom se kell, hogy ez a szemlélet vagy felfogás ma gyökeresen megváltozott, a határok megnyitásával mondhatni 180 fokos fordulatot vett!
A rendszerváltás után a város lassú fejlődésnek indult, ami a kilencvenes évek végén az első Makovecz-épülettel, a Hagymaházzal, majd a többi felépítésével jelentős mértékben felgyorsult! A fürdők fürdője, a Hagymatikum felépítésével, ami a Mester legnagyobb volumenű és egyben utolsó munkája sikerült Makónak úgymond az i-re feltenni a pontot!
Jelenleg 12 olyan épület van a városban, ami Makovecz Imre nevéhez köthető, ennek a weboldalnak az a célja, hogy bemutassa az összes makói épületet időrendben, valamint Ön, aki épp most ezeket a sorokat olvassa részletes jellemzést kapjon róluk, a tervezésről, a megvalósításról, a funkciójukról, kinézetükről és a városra gyakorolt pozitív hatásukról egyaránt!
A weboldal még tartalmazza a fontosabb dátumokat, épületeket és eseményeket is összefoglalva, vázlatszerűen Makovecz Imre életében, de leginkább a makói kapcsolataira és épületeire fekteti a hangsúlyt, ezt mutatja be részletesen ez az oldal makóiaknak és nem makóiaknak egyaránt!
Elérhetőségek:
A makói könyvtárban sok könyv és egyéb dokumentum fellelhető még, ami ezzel a témával foglalkozik:
Elérhetőségek:
A pontos neve: József Attila Városi Könyvtár
Címe: 6900 Makó, Deák Ferenc u. 2.
Honlap: http://www.konyvtar.mako.hu
Postacím: 6901 Makó, Pf.: 3.
Telefon/Fax: 62/212-253
E-mail: konyvtar@mako.hu
Telephelyei: Makó, Széchenyi tér 6. ;
Makó, Justh Gyula u. 23.
A makói múzeumban is nyílnak emlékkiállítások, amelyek Makovecz eredeti tervrajzait, vázlatait mutatják be (és ilyenkor beszokták mutatni a Mester fő művének a Hagymatikumnak is a nagyméretű makettjét is):
Elérhetőségek:
A pontos neve: József Attila Múzeum
Címe: 6900 Makó, Megyeház u. 4.
Honlap: http://www.muzeum.mako.hu/
Telefon/Fax: 62/213-540
E-mail: jamuzeum@gmail.com
Interneten:
További információ az épületekről fellelhető még Makó város hivatalos honlapján: www.mako.hu
Ezen belül további képek az épületekről:
http://new.mako.hu/makovecz-imre-makoi-epuletei/
Saját elérhetőségeim:
A weboldallal kapcsolatban felmerülő kéréseket, kérdéseket, hozzászólásokat és véleményeket erre az e-mail címre várom:
sipos.laszlo1989@gmail.com
Képet Makóról, Makoveczről vagy természetesen akármiről, ami ide kötődik azt a következő e-mail címre tudják elküldeni:
sipos33laszlo@gmail.com
Előre is köszönöm a megtisztelő leveleiket!